Co wchodzi w zakres usług porządkowych na osiedlu mieszkaniowym?

sprzątanie wnętrz wrocław
Sprzątanie wnętrza budynku – kiedy warto postawić na sprawdzone rozwiązania?
7 października 2021
Pokaż wszystkie

Co wchodzi w zakres usług porządkowych na osiedlu mieszkaniowym?

Co wchodzi w zakres usług porządkowych na osiedlu mieszkaniowym - obrazek

Utrzymywanie czystości na terenie osiedla mieszkaniowego tylko z pozoru może wydawać się proste. W rzeczywistości jednak często wiąże się z wieloma bardzo zróżnicowanymi działaniami, które trzeba wykonywać codziennie. Przekłada się to na spore obciążenie, zwłaszcza w sporych kompleksach, składających się więcej, niż z jednego budynku.

Skuteczne sprzątanie wymaga więc ludzi. Najlepiej takich, którzy dysponują profesjonalnym wyposażeniem, gwarantującym szybkie oraz sprawne pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. I właśnie dlatego spółdzielnie i wspólnoty tak często korzystają z pomocy podmiotów zewnętrznych, zapewniających usługi porządkowe. Wykwalifikowani pracownicy są w stanie bez większych trudności poradzić sobie z wszystkimi zadaniami. Tych zaś może być naprawdę sporo.

Na czym polega sprzątanie na osiedlu mieszkaniowym?

Oczywiście dobór poszczególnych usług jest mocno uzależniony od specyfiki osiedla. Mowa tu głównie o liczbie budynków, rodzaju przestrzeni wspólnej (trawniki, stawy, place zabaw) i wszelkiego rodzaju „dodatkach”, w skład których wchodzą chociażby ławki czy też rowerownie. Mając to na uwadze, warto wskazać najważniejsze czynności wykonywane przez firmy proponujące usługi porządkowe.

  • Sprzątanie klatek schodowych – polega między innymi na myciu podłóg, okien, schodów oraz poręczy. Regularnie, a także w przypadku poważniejszych zabrudzeń, powstałych w ramach codziennego użytkowania.
  • Grabienie liści – jak również ich zamiatanie z chodników i z całego obszaru osiedla.
  • Sprzątanie trawników, koszenie – szereg czynności, które mają sprawić, że część wspólna będzie zadbana, co oczywiście wpłynie na estetykę osiedla oraz komfort mieszkańców.
  • Odśnieżanie chodników – jest to zadanie wymagające użycia profesjonalnego sprzętu, szczególnie wtedy, gdy opady są intensywne. Do zadań ekipy sprzątającej należeć może także zabezpieczanie chodników poprzez wysypywanie soli bądź piasku. Wszystko po to, aby nie były one śliskie.
  • Usuwanie śmieci – z każdego miejsca, w którym mogą się one znaleźć. Wspomnieć trzeba tu więc o chodnikach, trawnikach, ogródkach, placach zabaw czy też ławkach.
  • Pielęgnacja zieleni – tego typu usługi porządkowe są istotne zwłaszcza wtedy, gdy na terenie osiedla znajdują się zarówno trawniki, jak i ogród bądź kilka ogrodów. To miejsca, w których mieszkańcy mogą się zrelaksować, dlatego ważne jest, aby były po prostu czyste.


To oczywiście tylko część realizowanych usług. Dokładny zakres realizowanych obowiązków jest zawsze indywidualnie omawiany z firmą porządkową. Wszystko po to, aby sprzątanie miało charakter kompleksowy.

Dlaczego warto wynająć specjalną ekipę do utrzymywania czystości na osiedlu?

Główną zachętą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych powinna być wygoda. Decydując się na wykupienie tego typu usług, zarządcy mogą mieć pewność, że każdym zadaniem zajmą się profesjonaliści. Osiedle cały czas będzie utrzymywane w czystości, dzięki czemu komfort mieszkańców zostanie zachowany.

Do tego dochodzi wysoka skuteczność realizacji wszelkich zadań, wynikająca z odpowiedniej liczby pracowników, a także ze sprzętu, jakim posługują się na co dzień. Usługi porządkowe mogą okazać się niezwykle rozbudowane i trudne w realizacji. Warto więc zadbać o to, aby odpowiadała za nie profesjonalna, dobrze wyposażona ekipa, która jest w stanie uporać się ze wszystkimi kluczowymi zadaniami. Mając na uwadze powyższą listą, jest ich naprawdę sporo. I co ważne, dają one o sobie znać przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *