Jak bezpiecznie stosować środki czyszczenia w biurze?

sprzątanie wrocław
Sprzątanie z dzieckiem – sprawdzone pomysły
9 maja 2019
sprzątanie obiektów handlowych
Sprzątanie obiektów handlowych – z czego się składa
14 lipca 2019
Pokaż wszystkie

Jak bezpiecznie stosować środki czyszczenia w biurze?

sprzątanie w biurze

Wszystkie środki chemiczne mogą okazać się niezdrowe lub nawet groźne dla życia ludzi. Mimo to, używane są do sprzątania gospodarstw domowych, lokali gastronomicznych, ale także sklepów i biur. Używa się ich powszechnie do sprzątania praktycznie wszystkich powierzchni i we wszystkich pomieszczeniach. Jak stosować owe środki, by zminimalizować zagrożenie?

Zgodnie z instrukcją

Profesjonalne środki do sprzątania mają w sobie wyższe stężenia substancji chemicznych niż preparaty używane w gospodarstwach domowych. W związku z tym, są dużo bardziej niebezpieczne i łatwo o zatrucie. Z tego powodu ważne jest by sprzątanie biur realizować zgodnie z instrukcjami. Po pierwsze: zawsze należy czytać etykiety na środkach chemicznych. Wyjaśnione jest na nich w jak dużym rozcieńczeniu powinny być stosowane poszczególne substancje. Trzymanie się tej reguły oraz rozcieńczanie środka według wskazówek jego producenta jest podstawową zasadą bezpieczeństwa. Na etykietach są też informacje na temat pierwszej pomocy w wypadku, gdy środek zostanie spożyty lub dostanie się do oczu.

Nie przelewaj i nie wyrzucaj

Etykiety środków chemicznych przeznaczonych do sprzątania biur są bardzo ważne. Nie należy ich wyrzucać. Etykieta powinna znajdować się na preparacie aż do momentu, w którym zostanie on w całości zużyty. Jeśli nie ma takiej możliwości, to powinna być dostępna do wglądu w innym miejscu. Informacje na temat dokładnego składu środków chemicznych, który znajduje się właśnie na etykiecie, bardzo ułatwiają diagnozę oraz leczenie w razie ewentualnego zatrucia. Przyspieszają pracę lekarzy, co może okazać się kluczowe dla zdrowia pacjenta. Z tego samego powodu nie powinno się przelewać środków do butelek bez trwałych i czytelnych podpisów. Nigdy nie należy umieszczać produktów w pojemnikach po napojach. Może się zdarzyć, że ktoś pomyli się i je wypije.

Zabezpieczenie

Specjalistyczne środki chemiczne powinny być zabezpieczone przed niepowołanymi osobami. Korzystać z nich powinny jedynie osoby przeszkolone oraz posiadające świadomość jak działają dane preparaty. Najlepiej by były one gromadzone w pomieszczeniu zamykanym na klucz. Nigdy nie powinny mieć do nich dostępu dzieci i zwierzęta. Z założenia, obie te grupy raczej nie pojawiają się w biurach, ale ze względów bezpieczeństwa nie można wykluczyć żadnej sytuacji.

Dezynfekcja

Miejsca, które są szczególnie narażone na zanieczyszczenia biologiczne powinny być dezynfekowane. Najbardziej zapalne punkty to oczywiście toalety oraz wszystkie klamki. Im więcej osób dotyka dany element tym jest zgromadzone na nim drobnoustroje stanowią większe zagrożenie dla zdrowia. W przypadku środków dezynfekujących również bardzo ważne jest zapoznanie się z etykietą oraz dokładnym sposobem ich użycia. Najczęściej wymagają one pozostawienia po aplikacji na czyszczonym elemencie i spłukania go po określonym czasie.

W rękawiczkach

Sprzątanie biur powinno odbywać się wyłącznie w rękawiczkach – gumowych, lateksowych, czy też nitrylowych. Skóra nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z detergentami. Tym bardziej, że może dojść do sytuacji, w której osoba sprzątająca ręką zanieczyszczoną środkami chemicznymi dotknie twarzy lub zje posiłek. Obie te sytuacje są niezwykle groźne, ale są możliwe ponieważ zabrudzenia z płynów do sprzątania ciężko zauważyć. Jeśli osoba, która ich używa ma rękawiczki to można założyć, że będzie ona pamiętała o ich ściągnięciu oraz umyciu rąk. Rękawiczki to tęż zabezpieczenie skóry dłoni przed żrącym działaniem detergentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *