Sprzątanie obiektów przemysłowych
Sprzątanie obiektów przemysłowych – warunki współpracy
8 lipca 2021
Pranie wykładzin
Nie tylko pranie wykładzin – na czym jeszcze polega sprzątanie obiektów?
14 września 2021
Pokaż wszystkie

Jak dbać o porządek na małym osiedlu mieszkaniowym?

Jak dbać o porządek

Małe osiedla urzekają kameralnością, miłym sąsiedztwem i atrakcyjną aranżacją przestrzeni. Jednak nawet najpiękniejsze otoczenie utraci swój blask, jeśli nie będzie systematyczne sprzątane. Jak więc dbać o porządek na małym osiedlu mieszkaniowym? Dlaczego warto powierzyć sprzątanie terenów zewnętrznych specjalistom?

Sprzątanie terenów zewnętrznych na osiedlu mieszkaniowym – co obejmuje?

Chociaż wydawać by się mogło, że małe osiedle nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, utrzymanie porządku na nim najczęściej okazuje się nie lada wyzwaniem. Nie sprowadza się ono bowiem wyłącznie do opróżniania koszy na śmieci, ale obejmuje szereg innych działań. Co powinno uwzględniać sprzątanie terenów zewnętrznych?

Podstawową kwestią, która już została wspomniana, jest opróżnianie koszy na śmieci i wywóz odpadów. Najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowane podmioty zatrudnione przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe albo samorządy, a realizacja usług odbywa się według określonego harmonogramu.

Co więcej, sprzątanie terenów zewnętrznych powinno uwzględniać:

 • usuwanie śmieci z chodników, placów zabaw, ogródków, rabat i innych zewnętrznych części wspólnych przynależących do osiedla,
 • strzyżenie, podlewanie oraz pielęgnacja trawników, żywopłotów, kwiatów i krzewów,
 • usuwanie chwastów i chorych roślin,
 • dbanie o drzewostan,
 • grabienie liści,
 • usuwanie gałęzi, konarów, pozostałości po roślinach,
 • usuwanie odchodów zwierzęcych,
 • zamiatanie chodników, parkingów, placów i dróg dojazdowych,
 • odśnieżanie,
 • usuwanie gołoledzi,
 • mycie architektury, takiej jak znaki, kosze na śmieci, oświetlenie, ławki, fontanny, rzeźby,
 • utrzymanie w czystości placów zabaw oraz znajdującego się na nich wyposażenia.

Jak więc widać, lista czynności jest długa. Dlatego sprzątanie terenów zewnętrznych warto zlecić fachowcom.

Dysponują oni nie tylko doświadczeniem, ale i narzędziami, które pozwalają na sprawne wywiązywanie się z powierzonych im obowiązków. Dzięki temu osiedle mieszkaniowe jest zadbane i atrakcyjne, co poprawia komfort życia jego mieszkańców.

Porządek na małym osiedlu mieszkaniowym – jak o niego dbać?

Zatrudnienie zewnętrznej firmy sprzątającej to jednak niejedyny krok, który warto zrobić, aby zadbać o porządek na małym osiedlu mieszkaniowym. O czym należy więc pamiętać? Przede wszystkim o montażu koszy na śmieci wszędzie tam, gdzie gromadzi się więcej osób, np. w pobliżu placu zabaw, ławek, ścieżek czy też wejść do klatek schodowych. Dostępność koszy sprawi, że mieszkańcom osiedla łatwiej będzie dbać o jego czystość.

W miejscach, gdzie mieszkańcy wychodzą na spacer ze swoimi pupilami, warto zamontować specjalne podajniki, w których będą znajdować się zestawy higieniczne na odchody. Dzięki temu właściciele psów i kotów nie będą mieli wymówki do niesprzątania po swoim czworonogu. Co ważne, podajniki należy systematycznie uzupełniać. W przeciwnym razie nie zdadzą egzaminu.

Najważniejsza jest jednak edukacja. Na spotkaniach z mieszkańcami warto uczulać ich na kwestie związane z dbałością o czystość w najbliższym otoczeniu. Wyrzucanie śmieci gdzie popadnie czy też niesprzątanie po swoim pupilu to zachowania, które warto piętnować.

Sprzątanie terenów zewnętrznych na osiedlu mieszkaniowym obejmuje szereg różnych działań. Żeby przyniosły one rezultat w postaci czystej i zadbanej przestrzeni, warto powierzyć je specjalistycznej firmie. Dysponuje ona doświadczeniem i narzędziami, co pozwala jej na sprawne i dokładne realizowanie usług porządkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *