sprzątanie po remoncie poznań
Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać?
12 marca 2019
sprzątanie wrocław
Sprzątanie z dzieckiem – sprawdzone pomysły
9 maja 2019
Pokaż wszystkie

Jak zaplanować wiosenne porządki?

sprzątanie wnętrz Wrocław

Wszyscy lubimy porządek, lepiej czujemy się, gdy dookoła jest czysto. Wiosna to doskonała pora na przeprowadzenie generalnego sprzątania. Warto nie ograniczać się jedynie do standardowych czynności takich jak ścieranie kurzy, odkurzanie czy mycie podłóg, ale zrobić coś więcej. Dzięki temu odświeżymy nasze wnętrza, a dodatkowo może uda się zyskać więcej przestrzeni np. pozbywając się niepotrzebnych rzeczy. Jak zabrać się za wiosenne porządki? Oto kilka przydanych wskazówek.

Plan sprzątania

Przed przystąpieniem do porządkowania powinniśmy rozpisać sobie, co jest do zrobienia w poszczególnych pomieszczeniach oraz czego potrzebujemy np. gąbek, chemii itp. Warto to zrobić wcześniej, aby w razie potrzeby zakupić brakujące rzeczy. Sprzątanie wnętrz dobrze jest rozłożyć na kilka dni.

Porządkowanie rzeczy w szafkach

Trzeba wyjąć z nich wszystko i posegregować. Być może mamy np. ubrania, których nie nosimy, nie przydadzą się nam. Nie warto magazynować ich dalej w szafie. Można je komuś oddać, a jeśli są bardzo zniszczone to po prostu wyrzucić. Niepotrzebne przedmioty warto umieścić w kartonach, które później wyniesiemy. Pamiętajmy również o tym, by przetrzeć wszystkie półki, zanim z powrotem umieścimy tam nasze rzeczy.

Czyszczenie kurzy

Bardzo ważny element podczas wiosennych porządków. Sprzątanie należy zacząć od sufitu. Można go omieść specjalną dłuższą szczotką. Następnie zabieramy się za karnisze oraz szczyty szafek. Nie zapominajmy również o ścianach, które możemy oczyścić szczotką z kurzy. Warto przetrzeć wszystkie ramki oraz książki w naszej biblioteczce. Na koniec wycieramy stoliki, biurka i niższe szafki. Dobrze jest odsunąć meble i posprzątać to, co się za nimi znajduje. Istotne jest również, by nie zapominać, wyczyścić szczeliny między kaloryferem. Najlepiej używać preparatów o właściwościach antyseptycznych.

Mycie okien

Zdejmujemy zasłony oraz firanki. Następnie przystępujemy do mycia szyb. Najlepsze będą klasyczne preparaty, które nie pozostawiają smug. Wycieramy je za pomocą papierowego ręcznika. Bardzo ważne jest także przetarcie ramy oraz parapetu ze wszystkich zabrudzeń. Nie zapominajmy także o roślinach. Warto przetrzeć ich liście z kurzu. Jeśli mamy rolety lub żaluzje także trzeba je oczyścić. Po tych czynnościach możemy już zawiesić czyste zasłony oraz firanki. Na wiosnę najlepsze będą jasne, delikatne tkaniny.

Czyszczenie tapicerek

Istotne jest ich odkurzenie, a w razie dużych zabrudzeń warto zdecydować się na pranie. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków lub zamówić ekipę, która się tym zajmuje na co dzień.

Sprzątanie podłogi

Wszystkie dywany najlepiej wynieść i wytrzepać. Możemy również zlecić ich upranie. Podłogi odkurzamy i myjemy. Pamiętajmy, by wybierać chemię, która zadba o ich powierzchnię.

Sprzątanie kuchni i łazienki

Jeśli wszystkie pomieszczenia już są czyste, trzeba na samym końcu zabrać się za te dwa, które wymagają, aby poświęcić im więcej czasu. Należy sprawdzić daty ważności produktów spożywczych i wyrzucić te, które są po terminie. Do mycia szafek sprawdzą się zarówno specjalne preparaty, jak i woda z octem.

W łazience szczególną uwagę musimy zwrócić na prysznic oraz WC. Warto wybrać chemię, która poradzi sobie z kamieniem oraz uporczywymi zabrudzeniami. Nie zapominajmy o czyszczeniu luster oraz wypraniu dywaników.

Sprzątanie wnętrz zajmuje wiele czasu, dlatego dobrze jest je podzielić pomiędzy wszystkich domowników. Warto również wybierać chemię dobrej jakości, która ułatwi nam pracę. Dzięki temu szybciej osiągniemy oczekiwany efekt i będziemy się mogli cieszyć czystymi pomieszczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *