pranie dywanów wrocław
Plamy po wymiotach na dywanie – jak je usunąć?
7 lutego 2019
sprzątanie wnętrz Wrocław
Jak zaplanować wiosenne porządki?
9 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

Sprzątanie po remoncie – jak się za to zabrać?

sprzątanie po remoncie poznań

Sprzątanie po remoncie może być ciężkim orzechem do zgryzienia, a jego trudność zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo poważny był remont i jakie elementy obejmował. Najczęściej sprzątanie po remoncie to konieczność usuwania dużej ilości różnego pochodzenia pyłów, które osiadają w całym mieszkaniu – a ich usunięcie, zwłaszcza z miejsc trudno dostępnych może być problematyczne. Czasami korzystniejsze może okazać się wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej.

Jak usuwać nagromadzony w czasie remontu pył z mieszkania?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nagromadzony w czasie remontu pył osiada absolutnie wszędzie i nie można w czasie sprzątania pominąć żadnego miejsca. Jeżeli pył gdzieś zostanie, to prędzej czy później zacznie roznosić się po mieszkaniu i trzeba będzie go usunąć, a może tez trwale zabrudzić meble,czy dywany. Lepiej więc zrobić to świeżo po remoncie, kiedy jeszcze pomieszczenia są puste i łatwiej jest wysprzątać wszystkie zakamarki.

Sprzątanie wnętrz po remoncie należy zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Na początku potrzebne będą różnej wielkości szczotki i miotły, oraz ścierki, a w drugiej kolejności odkurzacz. Najlepszy byłby odkurzacz przemysłowy o dużej mocy – praca przy pomocy zwykłego, domowego sprzętu może być nieco uciążliwa. Kiedy już wszystkie narzędzia zostały zgromadzone należy zamknąć szczelnie drzwi pomiędzy sprzątanym pomieszczeniem, a innymi częściami domu, oraz otworzyć okna. Ze względu na unoszący się pył, należy również zaopatrzyć się w zabezpieczające przed nim maski.

W pierwszej kolejności należy za pomocą mioteł i szczotek usunąć warstwę pyłu z sufitu i ścian, kierując się od góry do dołu i pozwolić mu opaść na podłogę. Kiedy pył już opadnie, należy go ostrożnie (tak by go znowu nie wzbijać) zmieść do szczelnego worka. Ten etap należy powtórzyć kila razy, aż ściany, sufit będą całkowicie czyste.

W kolejnym etapie należy zwilżonymi ściereczkami usunąć pył z miejsc takich jak parapety, czy drzwi. Następnie należy bardzo dokładnie poodkurzać, z uwzględnieniem każdej, nawet najmniejszej szczeliny. Tutaj – im większa moc odkurzacza, tym lepiej. Na sam koniec należy porządnie umyć podłogę i poczekać do wyschnięcia, a później przejść do kolejnych pomieszczeń.

Usuwanie plam z farby

Jeżeli remont obejmuje malowanie – a najczęściej tak właśnie jest – możliwe, że trzeba będzie usunąć plamy z farby, które mogły się gdzieniegdzie pojawić. Poplamienie podłogi, czy innych miejsc farbą jest niestety nie do uniknięcia i nawet najlepsze zabezpieczenia nie dają stuprocentowej pewności, że tak się nie stanie. Tutaj należy przede wszystkim pamiętać, żeby zastosować metodę czyszczenia dostosowaną do rodzaju farby.

Farbę olejną usuwa się przy pomocy rozpuszczalnika, a farby rozpuszczalne w wodzie przy pomocy mokrej ściereczki. Trzeba pamiętać, żeby zastosować do czyszczenia materiały, które nie uszkodzą czyszczonej powierzchni. Czasami pomocne może okazać się wcześniejsze, delikatne zdrapanie farby nożykiem.

Dlaczego warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów?

Przede wszystkim – pył powstały w czasie remontu jest niebezpieczny dla zdrowia i należy unikać kontaktu z nim. Składa się z tego, co zawarte jest w materiałach budowlanych, a więc mogą być w nim obecne substancje dla człowieka toksyczne. Osoby sprzątające powinny być zaopatrzone w maski, które chronią przed nim skutecznie.

Tutaj niezbędne może okazać się doświadczenie, którym dysponują wykwalifikowani pracownicy firm sprzątających. Oprócz tego, wynajęta firma z całą pewnością będzie dysponować odkurzaczem o mocy wystarczającej, żeby usunąć pył z nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Można się też spodziewać, że zabrudzenia, takie jak plamy z farby będą usunięte profesjonalne i bez ryzyka dla czyszczonych powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *