Ozonowanie pomieszczeń – wszystko co powinieneś wiedzieć
5 października 2020
doczyszczanie polimeryzacja wrocław
Czym jest polimeryzacja?
10 grudnia 2020
Pokaż wszystkie

Jesienne porządki – o czym pamiętać?

Czysty i schludny dom lub mieszkanie znacznie podnosi komfort domowników, dlatego warto systematycznie przeprowadzać generalne sprzątanie wnętrz. Choć zdecydowaną większość prac można wykonać samodzielnie, to niektóre z nich wymagają użycia profesjonalnego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługują zarówno dywany, jak i wykładziny, a także tapicerowane meble. Niestety ze względu na użyte materiały absorbują zapachy i są stosunkowo łatwe do zabrudzenia. Jak wygląda ich czyszczenie?

Pranie dywanów, wykładzin i tapicerki

Dywany i wykładziny można zazwyczaj spotkać w domach lub mieszkaniach utrzymanych w klasycznym stylu. Oprócz systematycznego odkurzania, warto je regularnie prać. Korzystając z usług specjalistycznej firmy oferującej sprzątanie wnętrz, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to oddanie dywanu do firmy (wybrane przedsiębiorstwa oferują darmowy odbiór i dowóz dywanów na wybranym terenie). Z kolei druga opcja to pranie dywanu w domu lub mieszkaniu. W przypadku wykładzin, procedury wyglądają analogicznie. Wykwalifikowani pracownicy najczęściej wykorzystują metodę szamponowania, a w przypadku bardzo opornych plam, najpierw używają odplamiacza.

  • W trakcie jesiennych porządków nie można również zapomnieć o tapicerowanych meblach. W wielu przypadkach znajdują się na nich nieestetycznie wyglądające plamy i odbarwienia. Samodzielne usuwanie plam może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia tapicerki. W takich przypadkach również warto skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie wnętrza. Wykorzystując specjalne odkurzacza, a także skuteczne i przede wszystkim bezpieczne środki, pracownicy szybko pozbędą się plan i przywrócą dawny blask meblom.
  • Kolejną kwestią są firanki i zasłony, które zdobią nasze okna. Choć pięknie się prezentują, to niestety osiada na nich dużo kurzu. Ponadto również mogą absorbować zapachy, dlatego w trakcie jesiennych porządków warto je wyczyścić z zaleceniami producenta.

Przeprowadzanie jesiennych porządków najlepiej podzielić na kilka dni i przy okazji pozbyć się niepotrzebnych, uszkodzonych i nieużywanych przedmiotów.

Jesienne sprzątanie wnętrz

W trakcie sprzątania, warto umyć nie tylko okna, ale również ich ramy. Wiele osób pomija te elementy, co w dłużej perspektywie prowadzi do pogorszenia ich wyglądu. Na co jeszcze należy zwrócić szczególną uwagę?

  • W każdym domu lub mieszkaniu znajdują się trudno dostępne miejsca, które w trakcie sprzątania mogą być pomijane. Mowa np. o nieużywanych schowkach, wnękach lub innych miejscach, z których na co dzień się nie korzysta. Jesienne sprzątanie wnętrz również powinno je obejmować, nawet w przypadku gdy trzeba będzie przestawiać nieużywane przedmioty.
  • Jesienne sprzątanie to także porządki w szafach. Niestety letnie ubrania muszą znów poczekać na swoją kolej. W trakcie segregacji warto wyciągnąć wszystko z szaf i dokładnie posprzątać wszystkie półki. Dodatkowo dobrą praktyką jest użycie naturalnego preparatu na mole, który znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia ubrań przez te owady.
  • Oprócz mieszkania lub domu, należy zajrzeć także do piwnicy. Wiele osób ma tendencje do gromadzenia w tym miejscu niepotrzebnych przedmiotów przez co piwnica traci swoją funkcjonalność. O ile to możliwe, warto pozbyć się rzeczy, które od kilku lat nie były i najprawdopodobniej nigdy nie będą potrzebne.

Aby sprzątanie nie trwało zbyt długo i przede wszystkim było efektywne, warto część wspomnianych czynności zlecić specjalistycznej firmie. Wiele z nich ma na swojej stronie opublikowany cennik, dzięki któremu można dokładnie obliczyć ile będzie kosztować dana usługa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *