Jak często wietrzyć pomieszczenie?
14 stycznia 2021
ekipa sprzątająca
Stałe usługi porządkowe
5 marca 2021
Pokaż wszystkie

Smog i jego niebezpieczeństwa

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Smog jest obecnie globalnym problemem, który dotyczy już nie tylko dużych metropolii, ale również niewielkich miejscowości, a nawet wsi. Pomiar jakości powietrza dokonywany w całym kraju daje jasne informacje, że niektóre tereny są wręcz niebezpieczne dla człowieka, a długie przebywanie na zewnątrz i oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W jaki sposób walczyć ze smogiem i jaki związek z ograniczeniem jego występowania może mieć sprzątanie biur?

Czym jest smog i jak wpływa na organizm?

Określenie “smog” powstało w wyniku połączenia dwóch angielskich wyrazów – “smoke”, czyli dymu oraz “fog”, czyli mgły. Jest ono bardzo trafne, gdyż zjawisko można opisać właśnie jako sztuczną mgłę, powstałą w sposób nienaturalny, w wyniku działań człowieka. Smog pojawia się w momencie gdy dojdzie do wymieszania powietrza ze spalinami i zanieczyszczeniami. Te z kolei są emitowane przez samochody, fabryki oraz kominy, w związku z paleniem w piecu. Mgła staje się jeszcze silniejsza w bezwietrzny dzień, zwłaszcza jeśli znajdujemy się na terenie kotliny. W takim przypadku smog nie może się rozrzedzić i przez to zawisa nad miastem.

Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem, gdyż mają one charakter dalekosiężny. Oznacza to, że dopiero po dłuższym czasie możemy zauważyć pewne zmiany o charakterze zdrowotnym. O jakich negatywnych efektach warto wspomnieć?

  • Dłuższa ekspozycja na smog może powodować astmę oraz alergię.
  • Zanieczyszczone powietrze wywołuje niewydolność oddechową.
  • Dochodzi do obniżenia odporności całego organizmu, przez co łatwiej i częściej dochodzi do infekcji dróg oddechowych.
  • Smog stanowi rakotwórczą mieszankę różnego rodzaju szkodliwych substancji, tym samym zwiększając ryzyko zgonu.
  • Zanieczyszczone powietrze najsilniej oddziałuje na dzieci oraz osoby starsze, a także kobiety w ciąży.
  • Negatywnie wpływa na pracę serca, przyczyniając się do chorób układu krwionośnego.

Nawet chwilowe przebywanie w miejscu, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest bardzo duże powoduje podrażnienie spojówek oraz gardła. W takiej sytuacji obniża się nasze samopoczucie i pojawia zmęczenie.

Czy sprzątanie biur wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu?

Podczas długiego dnia pracy zależy nam na zaczerpnięciu świeżego powietrza. Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne, jednak w sytuacji gdy na zewnątrz panuje silny smog, skutki takiej czynności będą odwrotne do zamierzonych. Co w takiej sytuacji? Regularne sprzątanie biur pozwala ograniczyć do minimum występowanie kurzu, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu, w którym pracujemy staje się czystsze. W sytuacji silnego zanieczyszczenia powietrza, należy unikać jego wpuszczania do pokoju. Jednocześnie należy zadbać o to, aby w miejscu pracy panowały odpowiednie warunki.

Warto także zdecydować się na regularne pranie dywanów oraz mebli tapicerowanych, które również stanowią siedliska kurzu i wpływają na pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniu. Co więcej, dobrze aby w biurze znalazło się jak najwięcej roślin. Niektóre z nich mają właściwości pochłaniające zanieczyszczenia i wpływające na poprawę jakości powietrza. Dobrym wyborem będzie np. skrzydłokwiat, dracena odwrócona oraz paprotka. Gdy musimy przebywać na zewnątrz, a jakość powietrza jest bardzo zła, najlepiej nosić maskę antysmogową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *