covid
Dezynfekcja i ozonowanie pomieszczeń – skuteczna metoda walki z bakteriami i wirusami
10 sierpnia 2020
Ozonowanie pomieszczeń – wszystko co powinieneś wiedzieć
5 października 2020
Pokaż wszystkie

Trudne plamy na dywanie – domowe sposoby

pranie dywanów wrocław

Dywan może być elegancką ozdobą każdego pomieszczenia, oczywiście jeśli odpowiednio o niego zadbamy i będziemy pamiętać o regularnym odkurzaniu, a w razie potrzeby czyszczeniu. Niestety jego umiejscowienie w takich pomieszczeniach jak salon czy jadalnia wiąże się z ryzykiem częstego pojawiania się plam z posiłków lub napojów. Jeśli nie zajmiemy się nimi od razu, z upływem czasu ich pozbycie się będzie bardzo trudne i nawet profesjonalne pranie dywanów może nie przynieść zadowalających efektów. W jaki sposób radzić sobie z najpopularniejszymi zabrudzeniami domowymi sposobami?

Podstawowe zasady związane z usuwaniem plam

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest podjęcie natychmiastowych działań, gdy plama jest jeszcze świeża i nie zdążyła całkowicie wsiąknąć w materiał. W przypadku jakichkolwiek cieczy zaczynamy od przyłożenia papierowego ręcznika, który wchłonie maksymalną ilość wody. Mocne pocieranie na samym początku nie przyniesie dobrych rezultatów, a jedynie sprawi, iż płyn wniknie w głębsze struktury.

Warto pamiętać o tym, że plamy powstałe wskutek upadku lub rozlania produktów, które na co dzień spożywamy są klasyfikowane jako łatwe do usunięcia i przy szybkiej reakcji jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Niestety w niektórych sytuacjach, jedynym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm, oferujących pranie dywanów. Dotyczy to m.in. zabrudzeń powstałych z atramentu, kleju czy płynu z grzejników.

Domowe sposoby na pozbycie się plam

Jednymi z najbardziej popularnych zabrudzeń są plamy z kawy. W jaki sposób można sobie z nimi poradzić?

  • Aby usunąć zabrudzenie, należy zaopatrzyć się w trzy buteleczki wody utlenionej, mokry ręcznik niewielkich rozmiarów oraz żelazko.
  • Zaczynamy od obfitego skropienia plamy wodą utlenioną. Następnie na mokrą powierzchnię kładziemy wcześniej zmoczony wodą ręcznik i przykładamy gorące żelazko. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.

Podczas wizyty gości i organizowania przyjęć, nierzadko dochodzi do rozlania alkoholu. Zdecydowanie jedną z najtrudniejszych do usunięcia plam jest ślad po czerwonym winie. Jakie kroki podejmujemy w tym przypadku?

  • Czynnikiem, który decyduje o sukcesie jest szybkość działania. W pierwszej kolejności przykładamy papierowy ręcznik, aby wchłonął płyn.
  • Mieszamy ze sobą w równych częściach sodę oczyszczoną, mydło oraz płyn do mycia naczyń, a następnie polewamy płynem plamę.
  • Zwilżonym wodą ręcznikiem delikatnie dociskamy zabrudzoną powierzchnię. W ten sposób wino oraz przygotowana przez nas mieszanka powinny zostać wchłonięte.
  • Jeśli plamę po czerwonym winie zauważymy dopiero po pewnym czasie, najlepszym rozwiązaniem będzie profesjonalne pranie dywanów.

Podczas spożywania posiłków, przypadkowo może dojść do rozlania tłuszczu na dywan. Niezależnie od tego jakie jest jego pochodzenie, warto przetestować następujące metody.

  • Po osuszeniu plamy ręcznikiem, posypujemy ją obficie sodą oczyszczoną i pozostawiamy na minimum godzinę. Gdy zauważymy, że tłuszcz został wchłonięty, odkurzamy zabrudzoną powierzchnię, w ten sposób pozbywając się proszku.
  • Kolejnym sposobem na tłuszcz jest przygotowanie mieszanki składającej się z soli i spirytusu salicylowego w proporcji 1:4. Po wysuszeniu plamy papierowym ręcznikiem, przecieramy zabrudzenie szmatką nasączoną roztworem.

Nawet jeśli na naszym dywanie nie ma żadnych widocznych plam, warto co jakiś czas zdecydować się na jego pranie. Dzięki temu będzie on bardziej higieniczny i z pewnością zachowa estetyczny wygląd na dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *