Dezynfekcja i ozonowanie pomieszczeń – skuteczna metoda walki z bakteriami i wirusami

plama z czerwonego wina
Usuwanie plam z czerwonego wina
14 lipca 2020
pranie dywanów wrocław
Trudne plamy na dywanie – domowe sposoby
25 września 2020
Pokaż wszystkie

Dezynfekcja i ozonowanie pomieszczeń – skuteczna metoda walki z bakteriami i wirusami

covid

W dobie pandemii koronawirusa coraz większa liczba osób decyduje się na przeprowadzenie dezynfekcji pomieszczeń. O ile w warunkach domowych jesteśmy w stanie wykonać cały proces samodzielnie, w firmach, rozległych biurach oraz innych placówkach jest to praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Z tego względu, niejedna firma sprzątająca rozszerzyła swoje usługi właśnie o dezynfekcję, w bardzo popularne ozonowanie. Tego typu działania mają na celu przede wszystkim usunięcie znajdujących się na różnego rodzaju powierzchniach wirusów oraz bakterii. Na czym dokładnie polega cały proces i jaka w praktyce jest jego skuteczność?

Najpopularniejsze metody dezynfekcji

Odkażanie pomieszczeń znajdujących się np. w szkołach, galeriach handlowych, restauracjach, szpitalach czy siłowniach wymaga użycia nowoczesnego i wydajnego sprzętu, który pozwoli na pełne zdezynfekowanie powierzchni. Każda firma sprzątająca, która oferuje tego typu usługi, korzysta m.in z praktycznych dysz natryskowych oraz ze środków w pełni bezpiecznych dla człowieka. Z jakimi metodami dezynfekcji najczęściej możemy się spotkać?

  • Zamgławianie – polega na rozpylaniu w powietrzu mikrocząsteczek wody, które uległy wcześniejszemu rozbiciu. Tym samym powstała pewnego rodzaju mgła, zawierająca środki dezynfekujące. To jedna z najbardziej skutecznych i dokładnym metod, bowiem mgła przenika w każdy zakamarek, a mikrocząsteczki osadzają się na każdym przedmiocie znajdującym się w pomieszczeniu. Co za tym idzie, możliwe jest pozbycie się bakterii i wirusów ze wszystkich miejsc. Warto zaznaczyć, że zamgławianie jest w pełni bezpieczne dla wszelkich sprzętów elektronicznych. Przed wykonaniem tej usługi, firma sprzątająca przeprowadza dokładne czyszczenie i sprzątanie. Opadanie mgły i dezaktywacja środków zajmuje około 8 godzin.
  • Metoda opryskowa – doskonale znana metoda dezynfekcji, która wciąż cieszy się sporą popularnością. W tym przypadku wykorzystuje się specjalne spryskiwacze, za pomocą których rozpyla się środek dezynfekujący na daną powierzchnię. Zaletą tej metody jest brak konieczności wcześniejszego przygotowania pomieszczenia. Niestety nie jest tak dokładna jak wyżej opisana, a ponowne korzystanie z odkażonego wnętrza jest możliwe dopiero po 12 godzinach.

Na czym polega ozonowanie?

To obecnie jedna z najpopularniejszych metod dezynfekowania. Jej zaletą jest nie tylko wysoka skuteczność, ale również ekologiczny charakter. Ozon jest znany z silnych właściwości biobójczych i utleniających. Firma sprzątająca oferująca tego typu usługę ma na swoim wyposażeniu generator ozonu. W tym przypadku kluczowy jest wybór sprzętu, którego możliwości techniczne pozwalają na uzyskanie odpowiednio wysokiego stężenia ozonu w powietrzu, co przekłada się na skuteczność dezynfekcji. Co jeszcze warto wiedzieć o tej metodzie?

  • Ozon jest gazem, dlatego z łatwością dociera do wszystkich zakamarków pomieszczenia, nawet tych trudno dostępnych.
  • Profesjonalna firma sprzątająca powinna zadbać o wyniesienie z ozonowanego pokoju wszystkich roślin oraz innych przedmiotów wrażliwych na działanie gazu (m.in. wykonanych z gumy).
  • Po zakończeniu zabiegu, pomieszczenie jest wietrzone i nadaje się do użytku po około 4 godzinach.

Warto pamiętać, że dezynfekcja pomieszczeń nie zwalnia z konieczności wzmożonego dbania o higienę przez wszystkie osoby przebywające w biurze. Kluczowe jest regularne i dokładne mycie rąk oraz częste wietrzenie pokoi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *