Sprzątanie budynków zimą – z czego się składa?
13 grudnia 2019
sprzątanie domu ze zwierzętami
Jak utrzymać porządek w domu ze zwierzętami?
4 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Jak czyścić dywany zimą?

pranie dywanów Wrocław

Niejednokrotnie podczas porządków w okresie zimowym zapominamy o czyszczeniu dywanu. Jest to błąd, ponieważ znajduje się w nim ogromna ilość bakterii, roztoczy oraz zanieczyszczeń, zwłaszcza jeżeli w domu lub mieszkaniu przebywają zwierzęta. Warto pamiętać, że w okresie zimowym rzadko wietrzy się mieszkanie, co dodatkowo może prowadzić do szybszego namnażania się bakterii. Pranie dywanów może odbywać się zarówno w pralni, jak i w domu osoby zamawiającej usługę tego typu.

Dlaczego warto czyścić dywany zimą?

Dywany od wielu lat są obecne zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych domach. Pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i użyteczne. W zależności od wielkości pomieszczenia, mogą być małe lub przykrywać podłogę w całym pokoju. O ile czyszczenie dywanów wiosną oraz latem nie przysparza dużych kłopotów, o tyle zimą kwestia czyszczenia wygląda zupełnie inaczej. Warto pamiętać, że nawet częste odkurzanie nie usuwa wszystkich drobnoustrojów, a tym bardziej plam, które również mogą być siedliskiem bakterii. Pranie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze mamy możliwość całkowitego wysuszenia materiału, co może mieć negatywne skutki.

  • Pierwszym z nich jest nieprzyjemny zapach. W przypadku gdy dywan nie zostanie odpowiednio szybko wysuszony, staje się siedliskiem mikroorganizmów, w wyniku czego powstaje zapach, który można określić jako stęchły. Niestety większość domowych sposobów w takiej sytuacji jest nieskutecznych, dlatego konieczne jest ponowne pranie.
  • Wilgotny dywan podnosi również poziom wilgotności powietrza w całym pomieszczeniu, co bezpośrednio przekłada się na gorsze samopoczucie oraz negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Niestety samodzielne pranie dywanów w okresie zimowym nie należy do najłatwiejszych, dlatego wiele osób, firm, a także instytucji korzysta z usług profesjonalistów. Wyspecjalizowani pracownicy posiadają nie tylko doświadczenie, ale również nowoczesne urządzenia, które gwarantują skuteczne usuwanie plam i roztoczy. Warto pamiętać, że im częściej dywany są czyszczone, tym lepiej, zwłaszcza jeżeli w pomieszczeniu pali się papierosy. Pranie dywanów zimą jest szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów utrudniających codzienną egzystencję, warto cyklicznie dbać o tego typu dodatki.

Jak wygląda czyszczenie dywanów w praktyce?

Firmy specjalizujące się w czyszczeniu dywanów dysponują nie tylko specjalistycznymi urządzeniami, ale również preparatami, które są odpowiednie do praktycznie każdego rodzaju dywanów. W przypadku gdy usługa odbywa się w domu zamawiającego, proces czyszczenia wygląda następująco:

  • W pierwszej fazie dywan jest dokładnie odkurzany, przy pomocy odkurzacza charakteryzującego się dużą mocą.
  • Kolejnym etapem jest czyszczenie wstępne, podczas którego zostaną usunięte wszystkie plamy. Na całą powierzchnię dywanu zostaje rozpylony specjalny preparat, który rozpuszcza zabrudzenia. Poprzez szorowanie, środek zostaje wprowadzony do najgłębszych warstw, dzięki czemu działa jeszcze efektywniej.
  • Gdy dywan jest już całkowicie wyczyszczony, następuje płukanie, podczas którego cały brud wraz z roztoczami oraz drobnoustrojami zostaje usunięty.

Warto pamiętać, że preparaty nie pozostawiają nieestetycznie wyglądającego osadu, dzięki czemu mogą być stosowane zarówno w przypadku czarnych, jak i jasnych dywanów. Ponadto, świeży zapach i niska wilgotność powietrza utrzymują się w pomieszczeniu przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *