W ostatnim czasie różne metody dezynfekcji pomieszczeń przyciągają o wiele większe zainteresowanie niż jeszcze jakiś czas temu. Dzieje się tak oczywiście w związku z ciągle trwającą pandemią Covid-19. Jedną z bardziej skutecznych metod jest ozonowanie. Stosuje się ją w mieszkaniach, samochodach oraz budynkach użyteczności publicznej, a nawet szpitalach. Warto więc zadać sobie pytanie o to, czym właściwie ono jest i czy jest całkowicie bezpieczne.
Ozon jest formą tlenu, która w przyrodzie występuje naturalnie. W przeciwieństwie do tlenu, którym oddychamy, jego cząsteczka zbudowana jest nie z dwóch, ale z trzech atomów. W przyrodzie gaz ten obecny jest przede wszystkim w górnych warstwach atmosfery, gdzie tworzy tak zwaną warstwę ozonową, która chroni Ziemię przed szkodliwą częścią promieniowania słonecznego. Pełni więc bardzo istotną funkcję. Ozon może też powstawać samorzutnie z tlenu pod wpływem silnych wyładowań elektrycznych. Dlatego też charakterystyczny zapach ozonu wyczuwalny jest po burzy.
Bardzo ważne są przede wszystkim właściwości dezynfekcyjne tego gazu. Jest on ponad pięćdziesiąt razy skuteczniejszy od chloru i działa wielokrotnie szybciej. Skutecznie niszczy wirusy i zarodniki grzybów, zabija bakterie i trwale usuwa nieprzyjemne zapachy. To właśnie te właściwości ozonu sprawiają, że jest to dziś jeden z najpopularniejszych środków używanych do dezynfekcji.
Coraz częściej firmy wykonujące różnorodne usługi porządkowe Wrocław mają w swoich ofertach również dezynfekcję pomieszczeń metodą ozonowania. Polega ona na wypełnieniu danej przestrzeni ozonem o dużym stężeniu na czas około dwóch godzin. Po tym czasie w dezynfekowanej w ten sposób przestrzeni nie ma żadnych, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.
Do jego wykonania konieczny jest ozonator. Urządzenie to w swoim wnętrzu wytwarza silne pole elektromagnetyczne, przekształcając pobierany z powietrza tlen w ozon. Praca tego rodzaju ze względów bezpieczeństwa powinna być wykonywana wyłącznie przez fachowców. Na rynku dostępne są ozonatory o niewielkiej mocy. Praktyka pokazuje jednak, że wytwarzana przez nie ilość gazu jest niewielka i mogą one posłużyć co najwyżej do ozonowania niewielkiej przestrzeni, na przykład samochodu.
Popularność ozonowania sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie po to, czy metoda jest całkowicie bezpieczna. Nie jest to bezzasadne. Skoro ozon skutecznie zabija znajdujące się w pomieszczeniu mikroorganizmy to czy nie szkodzi również ludziom?
Odpowiedź jest w zasadzie dość prosta. Ozon w niewielkim stężeniu nie jest w żaden sposób niebezpieczny, a może być nawet korzystny dla zdrowia. Jednak do ozonowania wykorzystywany jest ten gaz w bardzo dużych stężeniach. Jest on wtedy bardzo toksyczny, a dłuższa ekspozycja na jego działanie może powodować również podrażnienia skóry i błon śluzowych.
Dlatego też w dezynfekowanej przy jego pomocy przestrzeni nie mogą przebywać ludzie i domowe zwierzęta, a praca wykonywana musi być z zachowaniem wysokiego poziomu ostrożności i przy użyciu odpowiedniej odzieży ochronnej i masek przeciwgazowych.
Jednak jedna z właściwości tego gazu sprawia, że ozonowanie jest całkowicie bezpieczne. Jest on mianowicie bardzo nietrwały i już w ciągu maksymalnie dwóch godzin samoczynnie rozpada się do zwykłego tlenu. Po upływie tego czasu domownicy mogą wrócić do świeżo wydezynfekowanego pomieszczenia, bez żadnego ryzyka dla swojego zdrowia.