Pandemia Koronawirusa – jak zdezynfekować pomieszczenie po chorobie?

panele laminowane
Sprawdzone sposoby na pielęgnację paneli laminowanych
25 marca 2020
sprzątanie biur
Koronawirus w Polsce – profilaktyka i dezynfekcja biur w czasie pandemii
22 maja 2020
Pokaż wszystkie

Pandemia Koronawirusa – jak zdezynfekować pomieszczenie po chorobie?

dezynfekcja koronawirus wrocław

Realne zagrożenie koronawirusem, które dotyczy każdej osoby sprawia, iż coraz częściej szukamy informacji na temat skutecznych sposobów zminimalizowania ryzyka zachorowania.

Jest to szczególnie istotne dla osób, które mieszkają pod jednym dachem z osobą już zarażoną, u której objawy mają łagodny charakter. Po ich ustaniu, kluczowe jest bardzo dokładne odkażenie pomieszczenia, co zmniejszy ryzyko ponownego zachorowania. Co więcej, tego typu działania powinniśmy podjąć zawsze, gdy w danym pokoju przebywała osoba z chorobą zakaźną, m.in. taką jak grypa czy ospa. Usługi odkażania często świadczą firmy oferujące sprzątanie biur, m.in. na terenie miasta Wrocław. W jaki sposób przeprowadzić dezynfekcję?

Dlaczego należy zdezynfekować pomieszczenie po chorobie?

Osoby chore, które mają kontakt z obiektami znajdującymi się w danym pomieszczeniu zostawiają na niej całe mnóstwo drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla innych domowników. Ich największe ilości często znajdują się na klamkach, naczyniach, kontaktach oraz pościeli. Choć domownicy powinni zadbać o maksymalną izolację chorego oraz ograniczenie z nim kontaktu, w praktyce, przebywanie w niezdezynfekowanym pokoju wciąż jest bardzo ryzykowne. Szacuje się, iż koronawirus wywołujący COVID-19 może przetrwać poza organizmem człowieka od kilku godzin, nawet do kilku dni. Ostatecznie trudno ustalić faktyczny czas, gdyż ma na niego wpływ m.in. rodzaj powierzchni oraz temperatura panująca w pomieszczeniu.

W jaki sposób przeprowadzić dezynfekcję?

Dezynfekcja powinna dotyczyć wszystkich elementów w domu lub mieszkaniu, z którymi chory miał styczność. Na początek należy zacząć od dokładnego przewietrzenia pomieszczeń. Przy słabej cyrkulacji powietrza drobnoustroje mogą osiadać na różnych obiektach oraz unosić się w powietrzu. Jakie są kolejne kroki?

  • Należy zdezynfekować wszystkie powierzchnie oraz przedmioty, z którymi miała kontakt osoba chora. Firmy oferujące sprzątanie biur na terenie miasta Wrocław używają w tym celu silnych środków na bazie alkoholu. Jeśli w pomieszczeniu firmowym przebywała osoba zakażona, do dezynfekcji używa się również profesjonalnych myjek parowych.
  • Niezwykle ważne jest pozbycie się wszystkich śmieci wyprodukowanych przez chorego, w tym przede wszystkim chusteczek i papierowych ręczników.
  • Pościel oraz ręczniki trzeba wyprać w wysokiej temperaturze – najlepiej 60 stopni Celsjusza, co pozwoli na pozbycie się drobnoustrojów. Materac warto spryskać środkiem dezynfekującym lub wykorzystać myjkę parową.
  • Myjąc łazienkę, najlepiej zastosować bardzo silne detergenty. W tym przypadku toalet firmowych, również warto skorzystać z usług firm oferujących sprzątanie biur, gdyż dysponują one silniejszą chemią.
  • Naczynia, z których korzystał chory, najlepiej wyparzyć wrzątkiem lub umyć w zmywarce.
  • Zalecane jest także dokładne wysprzątanie całego mieszkania, wypranie dywanów, zasłon, firanek a następnie wyrzucenie lub zdezynfekowanie przedmiotów, które wykorzystaliśmy w tym celu.

Profesjonalna dezynfekcja – czym jest ozonowanie?

Popularną metodą dezynfekcji, którą proponują firmy oferujące sprzątanie biur jest ozonowanie. Można wykorzystać je zarówno w przypadku pomieszczeń biurowych, jak i w domach oraz mieszkaniach. Ozon ma silne działanie antyseptyczne, niszcząc zarówno bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje. Kluczowe jest jednak uzyskanie odpowiedniego stężenia ozonu oraz jego utrzymanie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż dezynfekcji zostanie poddany każdy zakamarek. Metoda jest bezpieczna zarówno dla człowieka, jak i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *