Koronawirus w Polsce – profilaktyka i dezynfekcja biur w czasie pandemii

dezynfekcja koronawirus wrocław
Pandemia Koronawirusa – jak zdezynfekować pomieszczenie po chorobie?
9 kwietnia 2020
Polecane rośliny do biura
15 czerwca 2020
Pokaż wszystkie

Koronawirus w Polsce – profilaktyka i dezynfekcja biur w czasie pandemii

sprzątanie biur

Profilaktyka w postaci utrzymania wysokiego poziomu higieny oraz dezynfekcja to najskuteczniejsze sposoby zmniejszenia ryzyka zachorowania na COVID-19 – chorobę wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o podstawowych zasadach, o których należy pamiętać w codziennym życiu. Dotyczą one nie tylko kontaktów z innymi osobami, ale również indywidualnych zachowań. Oprócz profilaktyki, konieczna jest dezynfekcja pomieszczeń, przede wszystkim w sytuacji, gdy w danym pokoju przebywała osoba potencjalnie zarażona. Tego typu usługi świadczą m.in. firmy oferujące sprzątanie biur.

Skuteczna profilaktyka – o czym należy pamiętać?

Utrzymywanie profilaktyki nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19, ale również ryzyko zarażenia innych osób, jeśli choroba przebiega bezobjawowo. Jednym z głównych zaleceń WHO jest częste i bardzo dokładne mycie rąk wodą z mydłem przez około 30 sekund. Jeśli nie mamy dostępu do wody, warto nosić przy sobie środki odkażające, zawierające 70% stężenia alkoholu i używać ich po każdym kontakcie z jakimkolwiek przedmiotem lub obiektem w przestrzeni publicznej. Alkohol w tak silnym stężeniu jest w stanie zabić wirusy znajdujące się na dłoniach. Co jeszcze jest ważne w przypadku profilaktyki?

  • Utrzymywanie dystansu minimum 1 metra od każdej mijanej osoby, a przede wszystkim od tych, którzy kichają lub kaszlą, aby ograniczyć ryzyko zarażenia drogą kropelkową.
  • Niedotykanie oczu, ust oraz nosa, gdyż na dłoniach mogą znajdować się wirusy, które w ten sposób mają szansę przenieść się do organizmu.
  • Podczas kichania lub kaszlu należy zasłaniać usta, najlepiej chusteczką higieniczną, którą trzeba od razu wyrzucić.
  • W przypadku złego samopoczucia konieczne jest pozostanie w domu. Gdy pojawi się gorączka, kaszel oraz trudności w oddychaniu, należy skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, gdzie uzyskamy instrukcje odnośnie kolejnych kroków.

W jaki sposób przeprowadzić dezynfekcję?

Jeśli do tej pory korzystaliśmy z usług firmy oferującej sprzątanie biur warto dowiedzieć się, czy przeprowadza ona też dezynfekcję pomieszczeń.

Dobrze zdecydować się na to rozwiązanie nie tylko w sytuacji gdy podejrzewamy, iż w biurze mogła przebywać osoba zarażona. To również skuteczny sposób na pozbycie się wielu innych drobnoustrojów oraz oczyszczenie powietrza. Profesjonalne firmy oferują m.in. ozonowanie pomieszczeń.

Ten sposób dezynfekcji polega na wykorzystaniu trójatomowej cząsteczki tlenu, wyróżniającej się właściwościami antyseptycznymi. Ozonowanie jest stosowane także w przestrzeni publicznej i środkach komunikacji. Jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i przedmiotów. Sprzątanie biur z naciskiem na odkażanie przestrzeni polega również na wykorzystaniu silnych środków dezynfekujących, zawierających wysokie stężenie alkoholu (około 70%).

Profesjonalne firmy używają ponadto myjek parowych, przydatnych zwłaszcza podczas czyszczenia tapicerek i dywanów. W jaki sposób przeprowadzić dezynfekcję w domowych warunkach?

  • Odkażanie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu jest absolutnie konieczne, jeśli przebywała w nich osoba zarażona.
  • Należy zdezynfekować wszystkie obiekty oraz powierzchnie, z którymi miał kontakt chory, a zwłaszcza kontakty, klamki i naczynia. W tym celu można je np. przetrzeć spirytusem. Naczynia wyparzamy wrzątkiem lub myjemy w zmywarce.
  • Pościel, firanki i zasłony pierzemy w wysokiej temperaturze, najlepiej 60 stopni Celsjusza.

Konieczne jest także dokładne umycie łazienki za pomocą silnych detergentów oraz wyszorowanie podłóg i odkażenie mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *