Sprawdzone sposoby na pielęgnację paneli laminowanych

sprzątanie domu ze zwierzętami
Jak utrzymać porządek w domu ze zwierzętami?
4 lutego 2020
dezynfekcja koronawirus wrocław
Pandemia Koronawirusa – jak zdezynfekować pomieszczenie po chorobie?
9 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie

Sprawdzone sposoby na pielęgnację paneli laminowanych

panele laminowane

Choć panele podłogowe są odporne na ścieranie, promieniowanie UV, a także charakteryzują się długą żywotnością, należy je systematycznie czyścić. Warto pamiętać, że im wyższa jakość podłogi wykonanej z laminatu, tym na dłużej zachowa swój pierwotny wygląd. Nie bez znaczenia jest również intensywność użytkowania i zabezpieczenie miejsc narażonych na szczególną eksploatację. Panele są układane na podłogach zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w biurach. Ze względu na szeroką dostępność kolorów i wzorów, wybór konkretnego modelu dopasowanego do reszty aranżacji wnętrza nie stanowi żadnego problemu. Niejednokrotnie sprzątanie biur jest zlecane zewnętrznym firmom, które dysponują nie tylko odpowiednimi środkami do pielęgnacji paneli, ale również urządzeniami.

Podstawowe zasady pielęgnacji paneli laminowanych

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych paneli, decydujących o trwałości, jest klasa ścieralności. Im wyższa, tym materiał charakteryzuje się większą odpornością, a co za tym idzie, dłuższą żywotnością. Najbardziej polecane panele cechują się klasą AC4 i AC5 i można po nich z powodzeniem poruszać się w twardym obuwiu. Warto jednak wiedzieć, że nawet najtwardsze panele laminowane mogą zostać zarysowane.

  • Wszystkie meble powinny mieć przyklejone podkładki filcowe, które chronią panele przed zarysowaniem. Nie każdy wie, że podkładki ulegają zużyciu, dlatego należy je systematycznie wymieniać, zwłaszcza w przypadku ciężki mebli.
  • Kolejną kwestią są fotele obrotowe, które powinny być wyposażone w gumowe kółka, całkowicie bezpieczne dla paneli podłogowych, cechujących się wysoką klasą ścieralności.
  • Firmy oferujące m.in. sprzątanie biur, czyszczą panele przy użyciu niewielkiej ilości wody. Warto pamiętać, że panele wbrew pozorom nie są podłogą sztywną. W przypadku gdy do szczelin dostanie się woda, istnieje ryzyku puchnięcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice, w których znajdują się doniczki z kwiatami, a także miejsca w bezpośrednim otoczeniu zaworów wodnych.
  • Do pielęgnacji paneli są szczególnie polecane miękkie szmatki wykonane z mikrofibry, które sprawdzą się nawet przy trudnych zabrudzeniach.

W przypadku dużych powierzchni, samodzielna pielęgnacja może okazać się zbyt czasochłonna, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, oferującej szybkie, efektywne i przede wszystkim bezpieczne sprzątanie biur.

Preparaty do czyszczenia paneli

Wybór odpowiednich środków gwarantuje piękny efekt końcowy, bez smug, plam i nieestetycznie wyglądających zacieków. Ponadto, jest niezwykle ważny pod kątem bezpieczeństwa. Niektórzy producenci paneli laminowanych odradzają używanie preparatów, które w swoim składzie zawierają m.in. oleje. Ma to związek z trwałością powłoki. Warto wybierać preparaty przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji konkretnie paneli laminowanych. Przedsiębiorstwa, które mają w swojej ofercie sprzątanie biur, używają wyłącznie bezpiecznych i co najważniejsze, sprawdzonych środków.

  • Nie należy stosować żadnych rozpuszczalników, ponieważ mogą uszkodzić panele i spowodować odbarwienia.
  • Kolejną grupą preparatów, których nie można stosować w przypadku paneli laminowanych są różnego rodzaju środki ścierne, mogące uszkodzić nawet bardzo twarde panele.

Z paneli trzeba jak najszybciej usuwać piasek i drobne kamienie, które również grożą ryzykiem uszkodzenia powierzchni. Regularne sprzątanie biur, wykonywane przez profesjonalne firmy, to gwarancja długiej żywotności, a także atrakcyjnego wyglądu paneli laminowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *