Usuwanie plam pochodzenia biologicznego z dywanu nie należy do prostych zadań. W przeciwieństwie do innych zabrudzeń, resztki jedzenia oraz kwasy żołądkowe szybko wchłaniają się w wykładzinę, powodując nie tylko nieestetyczny wygląd, ale i nieprzyjemny zapach, którego bardzo trudno się pozbyć. Domowe sposoby mogą okazać się w tym przypadku niewystarczające. Jak zatem szybko i skutecznie usunąć plamy po wymiotach na dywanie?
Zabrudzony dywan bądź tapicerkę należy jak najszybciej poddać czyszczeniu. W tym celu konieczne będzie usunięcie wymiocin, w innym przypadku bakterie zaczną się rozprzestrzeniać po całym pomieszczeniu. Co więcej, kwasy zawarte w wymiotach mogą zniszczyć delikatny materiał. Wówczas na nic się zda nawet czyszczenie chemiczne. Usuwanie wymiotów z dywanu powinno przebiegać możliwe delikatnie, aby uniknąć wcierania ich w materiał. Następnie konieczne musimy użyć zimnej wody żeby wstępnie oczyścić zabrudzone miejsce. Podczas czyszczenia należy unikać ręczników papierowych, ponieważ mogą zostawiać dodatkowe ślady na dywanie.
Po wstępnym oczyszczeniu dywanu lub wykładziny, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną (można ją także zastąpić skrobią kukurydzianą), a następnie posypać nią zabrudzoną powierzchnię. Soda powinna wchłonąć wilgoć, zazwyczaj trwa to ok. 15-20 minut. Jeżeli nadal plama będzie widoczna, to czynność należy powtórzyć. Na sam koniec trzeba przygotować pianę z szarego mydła oraz ciepłej wody (nie gorącej!), a następnie przetrzeć miejsce, w którym znajdowała się plama. Po kilku godzinach, gdy dywan wyschnie, zabrudzenie nie powinno być już widoczne.
Nieco innej pielęgnacji może wymagać dywan wykonany z ciemnych materiałów. W tym przypadku soda niekoniecznie dobrze się sprawdzi, ponieważ może rozjaśnić kolor w miejscu, gdzie była plama. Zdecydowanie lepszy będzie roztwór przygotowany z dwóch filiżanek wody oraz niewielkiej ilości detergentu. Do czyszczenia wykorzystać najlepiej czystą gąbką, za pomocą której naniesiemy pianę na osuszone wcześniej miejsce. Czynność ta wymagać może od nas nie lada wysiłku, ponieważ szorowanie trzeba powtarzać aż do skutku. Zazwyczaj zajmuje to od 10 do 20 minut.
Jeszcze innej pielęgnacji wymaga dywan biały. Jego wyczyszczenie może okazać się najtrudniejsze, ponieważ na białym kolorze najbardziej widać zanieczyszczenia, nawet gdy są z pozoru drobne. Ponadto, nieodpowiednie czyszczenie sprawia, że biel staje się pożółkła. Do białych dywanów dobrze zastosować mieszankę wykonaną z sody kuchennej i płynu do naczyń. Należy ją wymieszać w proporcji 1:1. Powstałym roztworem spryskujemy powierzchnię zabrudzenia. Dopiero po odczekaniu kilku minut, możemy użyć papierowego ręcznika do osuszenia plamy. Jeżeli plama nadal jest widoczna, to roztwór należy pozostawić na całą noc i dopiero rano zająć się osuszaniem dywanu.
Nie musimy zajmować się czyszczeniem zabrudzeń na własną rękę. Skutecznym rozwiązaniem będzie, chociażby skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej, takiej jak my – oferujemy profesjonalne sprzątanie, w tym pranie dywanów, na terenie Wrocławia. Skorzystanie z tego rodzaju oferty to oszczędność czasu oraz pewność dobrze wykonanego zadania. Alternatywą dla wynajmu firmy sprzątającej, może stanowić czyszczenie chemiczne. Dywan należy wówczas zanieść do pralni, jednak zazwyczaj jest to dość kosztowne.