sprzątanie biur
Koronawirus w Polsce – profilaktyka i dezynfekcja biur w czasie pandemii
22 maja 2020
plama z czerwonego wina
Usuwanie plam z czerwonego wina
14 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Polecane rośliny do biura

Otoczenie roślinnością bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Nie tylko w aspekcie związanym z podwyższeniem estetyki wnętrza, ale również w związku z czystszym powietrzem, co przekłada się na lepszą koncentrację. Oczywiście, aby obie kwestie były spełnione, konieczne jest wyposażenie pomieszczenia w odpowiednie rośliny.

W przypadku biur, wybór jest nieco trudniejszy, nie możemy bowiem kierować się wyłącznie tym czy dany gatunek się nam podoba, ale przede wszystkim tym, czy jest w stanie przetrwać w trudniejszych warunkach.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając rośliny do biura?

Dobrym wyborem będą rośliny niewymagające zbyt częstego podlewania. Dzięki temu, tym zadaniem będzie mogła zająć się wyłącznie firma sprzątająca, a pracownicy ewentualnie raz w tygodniu wezmą na siebie obowiązek nawadniania ziemi. Warto jednak zawczasu ustalić tę kwestię z podwykonawcą, aby mieć pewność, że wybrane rośliny otrzymują dostateczną ilość wody. Na jakie kwestie jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

  • W biurze powinny znaleźć się gatunki, które są w stanie dotlenić powietrze w większym stopniu. To z kolei wpłynie na świeżość umysłu, nawet po wielu godzinach pracy, a co za tym idzie, wzrost wydajności.
  • Kwiaty nie powinny mieć zbyt intensywnego zapachu, gdyż chwilowy zachwyt szybko może zmienić się w irytację oraz rozdrażnienie, a nawet bóle głowy.
  • Nie wybierajmy roślin, które mają skłonności do opadania. Nawet jeśli firma sprzątająca zajmie się zebraniem suchych kwiatów, co jakiś czas pracownicy i tak będą musieli je uprzątnąć, aby utrzymać porządek w biurze.
  • Dobrym wyborem są gatunki znane ze swoich właściwości nawilżających, a dodatkowo pochłaniające zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, toksyny oraz cząsteczki dymu papierosowego.

Najlepsze gatunki roślin do biura

Pamiętajmy, że kwiaty stanowią pewnego rodzaju dodatek, a ich liczba powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia jakim dysponujemy. W przeciwnym wypadku w biurze może zapanować chaos i osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego. Na jakie rośliny zatem warto się zdecydować?

  • Skrzydłokwiat – jedną z największych zalet tej rośliny jest łatwość uprawy. Warto postawić ją w zacienionym miejscu, gdyż nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Jest dosyć odporna na przesuszenie. Ma właściwości filtrujące powietrze, dlatego świetnie sprawdzi się w biurze. Prezentuje się również bardzo atrakcyjnie i rośnie stosunkowo szybko.
  • Zamiokulkas zamiolistny – to jeden z najczęściej spotykanych gatunków w obiektach użyteczności publicznej oraz firmach. To bardzo wytrzymała roślina, którą często określa się mianem niezniszczalnej. Nie wymaga częstego podlewania, dlatego tą kwestią z powodzeniem może zająć się wyłącznie firma sprzątająca. Nawet jeśli część liści uschnie, można je usunąć i szybko dojdzie do regeneracji. Jest to bardzo dekoracyjny gatunek, który z pewnością wpłynie na zwiększenie estetyki pomieszczenia. Ponadto, jest w stanie oczyścić powietrze z formaldehydów.
  • Paprotka – ta wydawać by się mogło niepozorna roślina wyróżnia się bardzo silnymi właściwościami nawilżającymi. Ponadto, skutecznie oczyszcza powietrze i neutralizuje promieniowanie emitowane przez komputery. Z tego względu doskonale sprawdzi się w każdym biurze. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu. Lubi wilgoć, dlatego do jej podlewania powinna być zaangażowana nie tylko firma sprzątająca, ale również pracownicy. Konieczne jest także regularne obrywanie suchych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *