sprzątanie biur
Koronawirus w Polsce – profilaktyka i dezynfekcja biur w czasie pandemii
22 maja 2020
plama z czerwonego wina
Usuwanie plam z czerwonego wina
14 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Polecane rośliny do biura

Otoczenie roślinnością bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Nie tylko w aspekcie związanym z podwyższeniem estetyki wnętrza, ale również w związku z czystszym powietrzem, co przekłada się na lepszą koncentrację. Oczywiście, aby obie kwestie były spełnione, konieczne jest wyposażenie pomieszczenia w odpowiednie rośliny.

W przypadku biur, wybór jest nieco trudniejszy, nie możemy bowiem kierować się wyłącznie tym czy dany gatunek się nam podoba, ale przede wszystkim tym, czy jest w stanie przetrwać w trudniejszych warunkach.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając rośliny do biura?

Dobrym wyborem będą rośliny niewymagające zbyt częstego podlewania. Dzięki temu, tym zadaniem będzie mogła zająć się wyłącznie firma sprzątająca, a pracownicy ewentualnie raz w tygodniu wezmą na siebie obowiązek nawadniania ziemi. Warto jednak zawczasu ustalić tę kwestię z podwykonawcą, aby mieć pewność, że wybrane rośliny otrzymują dostateczną ilość wody. Na jakie kwestie jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

  • W biurze powinny znaleźć się gatunki, które są w stanie dotlenić powietrze w większym stopniu. To z kolei wpłynie na świeżość umysłu, nawet po wielu godzinach pracy, a co za tym idzie, wzrost wydajności.
  • Kwiaty nie powinny mieć zbyt intensywnego zapachu, gdyż chwilowy zachwyt szybko może zmienić się w irytację oraz rozdrażnienie, a nawet bóle głowy.
  • Nie wybierajmy roślin, które mają skłonności do opadania. Nawet jeśli firma sprzątająca zajmie się zebraniem suchych kwiatów, co jakiś czas pracownicy i tak będą musieli je uprzątnąć, aby utrzymać porządek w biurze.
  • Dobrym wyborem są gatunki znane ze swoich właściwości nawilżających, a dodatkowo pochłaniające zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, toksyny oraz cząsteczki dymu papierosowego.

Najlepsze gatunki roślin do biura

Pamiętajmy, że kwiaty stanowią pewnego rodzaju dodatek, a ich liczba powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia jakim dysponujemy. W przeciwnym wypadku w biurze może zapanować chaos i osiągniemy efekt przeciwny do zamierzonego. Na jakie rośliny zatem warto się zdecydować?

  • Skrzydłokwiat – jedną z największych zalet tej rośliny jest łatwość uprawy. Warto postawić ją w zacienionym miejscu, gdyż nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Jest dosyć odporna na przesuszenie. Ma właściwości filtrujące powietrze, dlatego świetnie sprawdzi się w biurze. Prezentuje się również bardzo atrakcyjnie i rośnie stosunkowo szybko.
  • Zamiokulkas zamiolistny – to jeden z najczęściej spotykanych gatunków w obiektach użyteczności publicznej oraz firmach. To bardzo wytrzymała roślina, którą często określa się mianem niezniszczalnej. Nie wymaga częstego podlewania, dlatego tą kwestią z powodzeniem może zająć się wyłącznie firma sprzątająca. Nawet jeśli część liści uschnie, można je usunąć i szybko dojdzie do regeneracji. Jest to bardzo dekoracyjny gatunek, który z pewnością wpłynie na zwiększenie estetyki pomieszczenia. Ponadto, jest w stanie oczyścić powietrze z formaldehydów.
  • Paprotka – ta wydawać by się mogło niepozorna roślina wyróżnia się bardzo silnymi właściwościami nawilżającymi. Ponadto, skutecznie oczyszcza powietrze i neutralizuje promieniowanie emitowane przez komputery. Z tego względu doskonale sprawdzi się w każdym biurze. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu. Lubi wilgoć, dlatego do jej podlewania powinna być zaangażowana nie tylko firma sprzątająca, ale również pracownicy. Konieczne jest także regularne obrywanie suchych liści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *